تفاوت برنج سفید و برنج قهوه ای برای رژیم غذایی
0

تفاوت برنج سفید و برنج قهوه ای برای رژیم غذایی

حتما تا حالا شنیدین که برنج قهوه ای مغذی تر از برنج سفید هست، اما بازم جای سوال داره که واقعا برتری قابل توجهی بین این دو نوع برنج وجود داره؟ ما ایرونی ها خیلی از غذاهای محبوبمون از برنج…

حتما تا حالا شنیدین که برنج قهوه ای مغذی تر از برنج سفید هست، اما بازم جای سوال داره که واقعا برتری قابل توجهی بین این دو نوع برنج وجود داره؟ ما ایرونی ها خیلی از غذاهای محبوبمون از برنج تهیه میشه و کمتر خانواده ای پیدا میشه که در رژیم غذاییش در هفته کمتر از پنج بار از این ماده غذایی خوش عطر و طعم استفاده نکنه، با این حال برای تهیه غذا نظر غالب جامعه دنبال مواد غذایی مغذی تر هست در ادامه از تفاوت این دو نوع برنج براتون میگم.

تفاوت برنج سفید یا قهوه ای

تفاوت برنج سفید یا قهوه ای

مقایسه ی کالری برنج قهوه ای و برنج سفید

برنج قهوه ای به طور کلی حاوی مقدار کمتری کالری در پیمانه برابر از برنج سفید هست. بانک اطلاعات تغذیه ای USA گزارش داده که یک فنجان برنج قهوه ای پخته شده، ۲۱۸ کالری انرژی داره، در حالی که برنج سفید پخته شده هم وزنش حاوی ۲۴۲ کالری دارد، بنابراین اگر شما در حال تلاش برای کاهش کالری هستید، برنج قهوه ای برای شما بهتر است.

مقایسه ی کربوهیدرات و فیبر برنج قهوه ای و سفید

برنج قهوه ای و برنج سفید هر دو غذایی با کربوهیدرات بالا هستند. اما برنج قهوه ای دارای کربوهیدرات کمتر و فیبر بیشتری نسبت به برنج سفید هست. طبق بررسی ها یک فنجان برنج قهوه ای ۴۶ گرم کربوهیدرات و ۴ گرم فیبر داره و یک فنجان برنج سفید حاوی ۵۳ گرم کربوهیدرات و کمتر از ۱ گرم فیبر است. از آنجا که فیبر باعث افزایش سدیم و کمک به تعادل وزنی بدن میکنه پس میتونه به بهبود سطح کلسترول خون هم کمک کنه، در نتیجه برنج قهوه ای غنی از فیبر بازم بهترین انتخاب برای داشتن بدنی سالم هست.

میزان پروتئین و چربی در برنج

برنج قهوه ای و سفید هر دو ماده ی غذایی کم چربی هستند. هر کدوم از اونها حدود ۴٫۵ گرم پروتئین در هر پیمانه دارند، پس به لحاظ پروتئین و چربی این دو نوع برنج باهم چندان تفاوتی ندارند.

برنج قهوه ای

برنج قهوه ای

مقایسه ی ویتامین های برنج سفید و قهوه ای

برنج قهوه ای به طور طبیعی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری نسبت به برنج سفید هستند. برنج سفید به لحاظ ژنتیکی دانه ای غنی از مواد مغذی نیست و در کشور هایی که تولید برنج سفید یک منبع درآمد به حساب میاد برای بالا بردن کیفیت محصول به مزارع کشت برنج کودهای حاوی مواد مغذی اضافه میکنند تا فروش بهتری داشته باشند، اما با این کار هم خواص برنج سفید نمیتونه به خوبی برنج قهوه ای بشه. برنج قهوه ای و سفید هر دو منابع خوبی از ویتامین B و مقدار کمی آهن و روی هستند.

شاخص گلیسمی

برنج قهوه ای دارای شاخص گلیسمی (GI) پایینتری نسبت به برنج سفید هست. طبق آمارهای منتشر شده در نشریه بهداشت هاروارد، میانگین شاخص گلیسمی برنج قهوه ای ۵۰ و برای برنج سفید ۸۹ است. غذاها با شاخص های گلیسمی بالاتر، قند خون بدن رو به سرعت افزایش میدن، اما پس از اون کاهش پیدا میکنه. غذاهای با GI پایین هم باعث افزایش سریع قند خون میشن، اما در بدن شما پایدارترند و برای مدت زمان بیشتری قند خون رو بالا نگه میدارند.

برنج سفید

برنج سفید

 

آذین مطهر ایرانیان، آموزش آشپزی مطهر، انواع برنج گیلان، برنج شمال، برنج شمال مطهر، برنج علی کاظمی، برنج محلی، ، برنج هاشمی گیلان، قیمت برنج ایرانی، محصولات ارگانیک گیلان، قیمت برنج علی کاظمی، مطهر فود

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X